
Професія тестувальника ПЗ порівняно молода. Але скільки вона існує, стільки точаться дискусії щодо того, чи повинні тестувальники бути “технічно підкованими”. Розглянемо різні точки зору, технічне мислення та поради для старту кар’єру для світчерів з інших сфер.
Часто існує думка, що не мати технічної бази тестувальнику неприпустимо. Це далеко від істини.
Нетехнічні QA, як правило, мають більше знань у якійсь іншій галузі. Вони часто розглядають різні точки збою системи замість того, щоб зосереджуватися лише на одному компоненті. Вони думають про різних користувачів, що дає побачити нові можливості покращення програми. Вони також часто є сильними комунікаторами, що допомагає їм класно стартувати та будувати кар’єру.
Звісно, ми не говоримо, що люди з технічним бекграундом цього не можуть. Просто вони могли мати менше досвіду для розвитку таких скілів.
Цінні і технічні тестувальники, і нетехнічні. Перші зазвичай гарно пишуть код і розробляють утиліти. Другі сильні в оптимізації процесів, вмінні бачити зони ризику, визначати пріоритетності завдань тощо. І найкращі результати досягаються в їх синергії.
В міру Вашого розвитку Ви напевне перетнетесь з багатофункціональними командами, які працюють по Agile. Такі команди все частіше сповідують DevOps, покладаються на автоматизацію, прагнуть випускати рішення швидше. Ось тут технічні навички будуть корисні.
Здатність читати та розуміти код програми (навіть без можливості його писати):
Тому перш ніж переходити до розвитку технічних навичок, подумайте, якою саме буде Ваша мотивація. Це дуже важливо.
Логічно, що вищеперелічені кроки це левел-ап. Якщо Ви зможете це паралельним процесом до свого навчання — супер. Якщо це буде забагато — не страшно. Тоді краще здобудьте впевнену основу у тестуванні, почніть працювати і поступово наздоганяйте.
Написання коду це лише один з аспектів тестування, який полегшить Вашу роботу. Тестування — це більше, ніж технічні знання, це також:
Тож завершимо матеріал порадами для тих, хто спершу вирішив сконцентруватись на нетехнічних аспектах.
Таких як стажування, неповний робочий день і навіть тестування на волонтерських основах. Так, можна запропонувати свою допомогу знайомим або невеликому проєкту, де немає QA. Ці можливості підійдуть для того, щоб увійти у світ тестування та стануть чудовими пунктами для резюме.
Поки Ви навчаєтесь або вже шукаєте full-time, проведіть дослідження, щоб знайти компанії, які пропонують роботу на неповний робочий день або стажування. Якщо у Вас гарна англійська, можна навіть пошукати на uTest та Upwork.
При зміні професії легко потрапити в пастку страху перед тим, скільки всього Ви поки що (!) не знаєте. Але Ви повинні для себе усвідомити та виділили те, що вже знаєте.
Перегляньте Ваш досвід і почніть з’єднувати точки між тим, що Ви знаєте, і тим, що Вам потрібно навчитися. Ви здивуєтесь, якою цінністю Ви вже володієте. Наприклад, навички тайм-менеджменту та комунікацій дуже важливі для компаній, і без них навіть круті технічні скіли не матимуть значення.
Також корисним може стати знання домену. Наприклад, якщо Ви працювали у сфері, пов’язаній з логістикою, Вам буде що запропонувати проєкту на таку тему.
Пошук роботи — це щоденні зусилля. Часом це важко, часом немає мотивації. Але головне тут — знайти свою першу компанію, де Ви наберетесь досвіду та скілів. Не дозволяйте собі думати, що Ви не можете цього зробити або що це надто важко. Спробувати — це єдиний спосіб отримати щось.
Всі колись повинні були з чогось починати. Лише досвідчені люди можуть знайти роботу? Якби це було правдою, то жодна галузь не мала б новачків, а ми не бачили б появу вакансій Junior та Trainee.