10 порад про те, як почати кар’єру в QA

Як стати QA інженером з нуля — 10 кроків від Senior QA Automation Engineer

Старт кар'єри QA інженера починається задовго до першого резюме та першої співбесіди. До першої роботи в IT веде цілий шлях, який повинен включати і планування процесу навчання, і період пошуку. У цій статті Євген Яценко, Senior QA Automation Engineer у Ciklum, розповість, на що звернути увагу на початку кар'єри QA, як презентувати себе та як зробити процес занурення у нову сферу ефективнішим.


Свій шлях до IT я почав з позиції QA і продовжую працювати у цій сфері. Маю дві міжнародні сертифікації ISTQB Foundation Level, Advanced Test Manager. Активно беру участь у тестатонах (змаганнях для тестувальників), отримав призові місця у цьому напрямку. За час роботи здобув досвід побудови команди з нуля, провів чимало співбесід. Мій особистий досвід, а також досвід інших людей, допоміг мені сформувати 10 правил, як почати кар'єру в QA. Тож давайте розглянемо їх.

Порада №1: Систематизуйте своє навчання

Перед тим, як Ви почнете планувати зміну професії, краще створити план, як це зробити правильно. Є три варіанти: самостійне навчання (вимагає планування), індивідуальний графік навчання із ментором, або спеціалізовані курси. Останні бувають відносно швидкі (2-3 місяці) та тривалі (до 6 місяців).

На тривалих курсах зазвичай деякі теми розглядають дуже детально, і це може відволікати від основних речей, які потрібні для Junior QA позиції. Грубо кажучи, за розглядом детальної побудови мереж, ви можете пропустити головні моменти QA Core (основ тестування), які стануть у нагоді в майбутньому.

Курси тривалістю 2-3 місяці — найоптимальніший варіант, на мій погляд. Оскільки лектор розуміє, що він обмежений час, він намагається побудувати програму те щоб дати вам основне. Саме те, що шукатимуть у резюме та запитуватимуть на співбесідах.

Надалі, залежно від ситуації та вимог, Ви зможете розвивати конкретні навички. Наприклад, знання баз даних SQL або поглиблене знання API.

Зазвичай компанії усвідомлюють той факт, що ви джуніор і не можете знати все відразу. Тому у Вас буде час на навчання та розвиток відповідно до вимог певного проєкту.

Порада №2: Оберіть доречний час

Вам слід чітко визначити, коли ви будете готові навчатися. У всіх нас є певні фази активності, саме на них і варто орієнтуватися. Ви повинні бути готові вкладати час, ви повинні бути сконцентровані, добре засвоювати й запам'ятовувати навчальний матеріал.

Не варто забувати про активність ринку. Наприклад, ви закінчуєте курси в грудні, починаєте розсилати резюме, але зворотний зв'язок отримуєте по мінімуму. Тому що активність у цей період знижується: публікують менше вакансій, багато працівників вирушають у відпустку. І тут проблема не у вашому резюме чи браку знань, а в тому, що зараз активність ринку знижена. Це потрібно враховувати.

Сфера IT рухалась вперед і в ковід, і зараз: все ж таки багато компаній розширюють свій штат, відкривають свої представництва за кордоном. Попит на QA інженерів залишається. Тому варто звернути на цей момент увагу, і якщо ви давно хотіли «увійти до IT», то це вдалий час!

Найближчий курс за напрямом: QA з нуля

Порада №3: Будьте рішучі при пошуку роботи!

Разом із попитом зросла й конкуренція. Моя порада: не варто чекати на дзвінок — треба діяти першим. Що це означає? Якщо ви відправили своє CV рекрутеру, зачекайте день, але паралельно займіться пошуком контактів фахівця, який відповідає за підбір персоналу.

Якщо знайдете, напишіть йому в Linkedin, на пошту, зателефонуйте, якщо є номер телефону. Повідомте про те, що Ви подавали резюме, що готові пройти співбесіду. В основному рекрутери позитивно реагують на такі повідомлення. Коли я був у пошуку своєї першої роботи в 2015 році, мені так само доводилося писати HR-фахівцям, щоб не гаяти часу на очікування фідбека.

Порада №4: Не обманюйте потенційного роботодавця

Уникайте вигаданих компаній та проєктів. Я провів достатню кількість співбесід, і повірте, дуже видно з боку, коли людина розповідає про вигадані роботи. Навіть якщо ви плануєте прикриватися NDA, вас у будь-якому разі попросять хоча б загалом (але з технічними деталями) розповісти, чим ви займалися. За що відповідали саме ви, що та як тестували.

Ще одна порада – шукайте альтернативу фразі “freelance” у резюме. Для більшості фріланс — це кліше, яке трактують як: «Ага, значить досвіду немає».

Краще замініть це на щось із серії «самозайнятий», «проєктна робота» або «self-employed, project work». Це викликає зовсім іншу реакцію.

Порада №5: Проаналізуйте попередній досвід

Всі ми стикаємося з веб-додатками, мобільними програмами, незалежно від професії: чи ви бариста, чи держслужбовець, чи поліцейський і т.д. Всі ми маємо смартфони, щось замовляємо в інтернеті, дивимося, купуємо через програми. Можливо, ви освоювали нові додатки на роботі, брали участь у доопрацюваннях. Вивчаючи тестування, ви можете зрозуміти, що колись вже виконували роль тестувальника.

Знайдіть те, що може стосуватися тестування, створіть собі досвід з перших днів курсів.

Як це зробити? Нині досить багато IT-компаній. Знайдіть їхні імейли для зворотного зв'язку. Напишіть про те, що ви початківець-тестувальник, який не проти потестити продукти на стадії релізу і готовий надати свою допомогу, якщо це необхідно. Це досить сміливий крок, він характеризує вас як рішучу людину, яка має на меті стати QA engineer. Навіть якщо нічого не вийде, ви все одно можете запам'ятатися. Надалі це обов'язково відіграє роль.

Порада №6: Складіть гарне резюме

Наразі є безліч сайтів, які надають відмінні шаблони для резюме. Ще одна важлива порада — використовуйте лише англійську. Навіть якщо Ви її не знаєте, зверніться до друзів, які володіють мовою, або знайдіть фрілансера-перекладача, який за символічну плату зробить переклад.

Резюме англійською — це солідно, воно може зробити вас помітнішим. Також не перевантажуйте інформацією своє CV: воно має бути на 1-2 сторінки. Замість того, щоб розписувати весь свій досвід, постарайтеся виділити основні тези. Вказуйте лише те, що стосується тестування.

Якщо ви не знаєте, що писати, перейдіть на сайти з пошуку роботи, знайдіть потрібну вакансію і перегляньте вимоги. Проаналізувавши вимоги, ви зможете орієнтуватися, що потрібно вказувати в резюме. Також можете перевірити, що зараз актуально за технологіями та наголосити на цих темах. Спирайтеся на позиції, які відповідають вашому рівню. Що стосується фотографії — на Ваш розсуд, ви можете не вказувати фото в резюме, але додати посилання на Linkedin або інші соціальні мережі.

Порада № 7: Linkedin

Обов'язково створіть там профайл. Він служитиме вам ще одним варіантом резюме. Також рекомендую заповнювати його англійською. Приділіть увагу кожному полю. Можете як додаток завантажити своє CV. Є секції освіти та курсів – вкажіть там всю актуальну інформацію. Linkedin дає можливість безпосередньо шукати рекрутерів та писати їм.

Порада № 8: Практика з перших днів

Знову ж таки, щойно ви пішли на курси і почали вивчати тестування, починайте писати компаніям. Можливо, ваш лист підштовхне їх до організації бета-тестування продукту. Якщо добре виявите себе, вам можуть запропонувати роботу. Також існує багато платформ, додатків та сайтів, де ви зможете випробувати свої навички тестувальника та знайти тестові проекти для практики.

У багатьох з нас є знайомі зі своїм сайтом, бізнесом або веб-додатком. Можливо, комусь потрібна буде ваша допомога. На курсах ви зможете зв'язатися з іншими розробниками, перевірити їх роботи й надалі вказати це як свою проєктну роботу.

Порада № 9: Не відхиляйтесь від курсу

Піти на курси та закінчити їх — це лише початок. Далі розпочнеться період співбесід: у когось одразу вийде влаштуватися на роботу, у когось не так швидко. На кожній співбесіді запам'ятовуйте питання, на які ви не відповіли, уважно слухайте, на яких вимогах наголошують.

Обов'язково робіть висновки, просіть фідбек. За допомогою цього ви зможете коригувати свої навички. І те, що здавалося «слабким місцем», надалі стане вашою перевагою. На майбутніх інтерв'ю ви зможете почуватися впевненіше.

Щоб відчути всю атмосферу тестування, необхідно потрапити до робочого середовища. Я раджу попрацювати в QA щонайменше рік, аби робити висновки чи підходить вам це. З досвіду скажу, що 2-3 місяці не достатньо.

Звичайно, ви можете паралельно шукати свій напрямок, адже QA — це дуже широке поняття. Ви можете тестувати веб, мобільні додатки, робочий стіл, займатися вузьким напрямком тестування комерційного, спеціалізованого софту. Є автоматизація, є менеджмент, є робота з вимогами.

Порада №10: Книги з тестування

Якщо Ви вчилися, читаючи книги з тестування, ви можете це також вказувати в резюме. Зверніть увагу на методології розробки та тестування. Наприклад, книга "Agile-тестування" Джанета Грегорі та Лайзи Кріспін допоможе розібратися в Agile-підході до розробки, з яким працює більшість IT команд. Плюс ви знайдете безліч історій про розв'язання різноманітних проблем, пов'язаних з тестуванням.

Також можете приділити увагу методологічним рекомендаціям від ISTQB. Невеликий обсяг матеріалу (близько 70 сторінок), але є всі основні моменти та глосарій. Відмінний варіант для тестувальників-початківців.

0
0
SAVE