
Сфера IT приваблює багатьох шукачів роботи. Когось цікавить висока зарплата, когось — стабільність та можливість працювати віддалено, а хтось мріє таким чином змінити світ. Як визначитися з професією? Чи нормально змінювати галузі? Яка професія вам підходить найбільше? Дамо відповіді у цій статті.
Кар’єрним шляхом називають усі посади, які допомагають людині просуватися до поставлених цілей. Він включає всі види робіт, які необхідно освоїти задля досягнення кінцевої кар’єрної мети. В теорії професійне зростання є вертикальним (від найнижчої посади до бажаної), проте на практиці часто можна зустріти бічне переміщення (коли людина змінює професію в межах аналогічної компетенції, рівня заробітку тощо).
Кар’єрний шлях можна побудувати в межах своєї організації (якщо така теоретична можливість є) або шляхом зміни професії та/чи переходу до іншої компанії. Від чого це залежить? В першу чергу — від ваших особистих цілей та професійних цінностей. Ви можете змінити галузь, прагнучи отримати вищий дохід або більше задоволення від роботи. Або ви можете взагалі тимчасово зійти з кар’єрного шляху, щоб подбати про сім’ю чи продовжити навчання.
Тож відповідь наступна: так, ідеальний кар’єрний шлях існує, але він у кожного свій.
«Я не зможу працювати в IT, нічого не розумію у програмуванні», — досить поширена думка серед людей, не причетних до сфери інформаційних технологій. Проте вона помилкова. IT — це не тільки програмування. Цей напрямок охоплює безліч професій. Ба більше: для багатьох спеціальностей просунута англійська матиме вирішальне значення, аніж технічні знання чи розуміння тонкощів розробки.
Загалом сфера включає п’ять професійних напрямів:
Перевага сфери IT у тому, що вона постійно змінюється та розвивається і «вимагає» того ж від людей, які в ній працюють.
Тож тут нормально прагнути нових знань, освоювати нові спеціальності, переходити на інші позиції. Якщо ви, умовно кажучи, почнете з маркетолога, але за півтора роки захочете спробувати професію проджект-менеджера, цей процес буде цілком нормальним. А ще за цей період можуть з’явитися нові ніші та професії, які можливо, відкриють для вас зовсім нечікувані кар’єрні напрямки.
Нині щоб отримати нову професію, не потрібно чотири роки провчитися в університеті. Освітній проєкт Web Academy будує навчальні програми з балансом теорії-практики так, аби вже за 2-3 місяці можна було шукати першу роботу за новою професією. Але для максимального результату необхідна стійка мотивація та правильна оцінка своїх попередніх компетенцій. Про це ми детально поговоримо далі в статті.
Типові питання, які ставить перед собою майже кожна людина: чи вийде у мене? Чи не зроблю я гірше? Чи не залишуся зовсім без роботи? Можливо, моя теперішня професія — це і є та «стеля», далі якої рухатись не можна? Це не боягузтво. Цілком нормально оцінювати ризики та довго вагатися перед першим кроком. Проте якщо все зробити правильно, зміна професії буде щасливим білетом, а не стресом.
Мова йде про профорієнтацію — визначення зацікавленостей та здібнстей, необхідних для вибору «професії мрії». Радимо не ігнорувати цей етап, бо саме від нього залежить:
Є декілька основних методів профорієнтації. Перший — тести. Але не поспішайте обирати перший-ліпший в інтернеті. Зверніть увагу на перевірені спеціалізовані варіанти:
Другий метод профорієнтації — створення «ментальної карти» (майндмапи). Це схема, у центрі якої — ваша головна мета, а навколо — всі фактори, що допомагають та заважають вам її досягти. Її суть — це самоаналіз, організація мислення, позбавлення «відчуття хаотичності». Найпростіший варіант — додати до схеми:
Прослідкуйте залежності між вашими зацікавленостями, можливостями та необхідними професійними якостями. Це допоможе впорядкувати думки.
Третій метод — консультація з психологом або професійним коучем. Дуже цінний спосіб профорієнтації, адже спеціаліст знає, які питання поставити та як виявити справжні, а не нав’язані зацікавленості. Простий приклад: ви можете прагнути стати програмістом (бо багато читали про їх високі доходи та перспективи), але насправді вас цікавить менеджмент, бо ви любите організувати процеси, розподіляти обов’язки, спілкуватися з людьми. Ось це і може виявити професіонал.
Мова йде про ваші особисті якості, які допомагатимуть (чи навпаки, заважатимуть) досягати мети. Найпростіший спосіб — взяти аркуш паперу та чесно відповісти на питання:
Список найпопулярніших цінностей: здоров’я, духовний розвиток, соціальні зв’язки, родина, свобода, впевненість в собі, визнання, творча реалізація, подорожі, знання тощо. В результаті у вас вийде власний список. Вам треба буде поставити біля кожної з них оцінку за 10-бальною шкалою. На цьому майже все — оберіть варіанти, які набрали більш балів та співставте з цінностями, важливими для обраної майбутньої професії. Є збіги? Тоді ви на вірному шляху!
Якщо ж виникають труднощі на цьому етапі, краще звернутися до коуча. Він володіє професійними методиками дослідження цінностей.
Існує безліч професійних методів аналізу професійного досвіду. Один з найпопулярніших — техніка P.A.R.L.A:
Тобто вам треба обрати декілька робочих проєктів, у яких ви брали участь та скласти до кожного таблицю з п’яти колонок:
Це дасть можливість проаналізувати ваші компетенції та їх можливу цінність для майбутньої професії у сфері IT.
Це простий метод оцінки власних якостей та розробки стратегії саморозвитку. Для початку варто визначити власні сильні та слабкі сторони. До сильних можна віднести:
До слабких:
Наступний крок — аналіз зовнішніх факторів, які можуть впливати на вашу кар’єру. Це:
Ще треба ознайомитись з актуальною інформацією про стан ринку IT. Особливо — про попит на професії, відношення до початківців, появу нових ніш тощо. Багато аналітичної інформації публікують на спеціалізованих ресурсах. Таку інформацію можна знайти на DOU, в блозі та на вебінарах Web Academy тощо.
Після попередньої підготовки можна переходити до аналізу. Він включає такі етапи:
Як працювати з результатами аналізу? Один з варіантів:
Якщо ви успішно впоралися з попередніми кроками, розумієте власні переваги та готові боротися з недоліками, а головне — розумієте, ким хочете працювати в IT, останній крок допоможе розставити крапки над «і».
Знайдіть людину з обраної сфери: через знайомих, соціальні мережі або іншим доступним чином. Запросіть на каву, розкажіть їй про свої наміри та попросіть поспілкуватись із вами у форматі «інтерв’ю».
Що це дасть? Людина, занурена у професійну специфіку, зможе оцінити ваш потенціал та вказати, у якому напрямку рухатись. Це дуже цінний мотиваційний фактор. Він відсіює типові сумніви початківця, а також дає зрозуміти, які кроки треба зробити до майбутньої кар’єри.
Дуже коротко — про те, що може заважати вам:
Можна і треба змінювати кар’єру, якщо в житті щось не влаштовує. Тисячі людей змінили кар’єру через те, що їх не цікавила робота чи не вистачало можливостей розвитку. Чи варто обирати для цього сферу IT? Чому б ні? Головне — діяти за планом та об’єктивно оцінити власні можливості, інтереси та ресурси.