Web Academy Club в гостях у ELEKS

Разом з Web Academy Club продовжуємо знайомитися з українськими IT- компаніями! Цього разу ми побували в київському офісі ELEKS, щоб дізнатися більше про компанію і можливості працевлаштування тут. Окрім цього, співробітники ELEKS підготували для нас невеликі лекції і деякими цікавими думками ми поділимося в цій статті.

ELEKS працює на аутсорс і надає послуги з розробки, консультування і контролю якості. У 2022 компанія зайняла 7-е місце в рейтингу 50 кращих працедавців України і 3-і серед ІТ-працедавців за версією Forbes. Головні цінності, якими керуються в компанії, – це залученість в роботу, клієнтоорієнтованість і розвиток талантів.

Компанія за те, щоби вирощувати кадри. Тому періодично відкриваються вакансії для Junior-ів та Trainee, куди можуть взяти людину без комерційного досвіду. Крім цього, на роботу в ELEKS можна потрапити, добре проявивши себе на одному з кемпів, які влаштовує компанія.

Звичайно, що чим нижчий рівень складності позиції, то вища конкуренція. До цього потрібно бути готовим. Але тут радять насамперед завжди пам’ятати: рекрутери — ваші друзі. Вони також хочуть, щоб ви отримали роботу. Хоча перед цим потрібно буде пройти кілька етапів інтерв’ю, адже фахівців у ELEKS обирають дуже ретельно.

Для тих, хто хоче особистої реалізації, компанія має програму ELEKS Fellow, яка допомагає розвинути свій стартап під крилом компанії. Окрім цього, тут заохочують виступи, обмін досвідом та менторство.

В ELEKS University є Assessment Office, який відповідає за розвиток Soft Skills. Менеджер може замовити для своєї команди тест, який дасть певні інсайти. Наприклад, як мотивувати кожного окремого співробітника, які проекти йому підійдуть, через який підхід краще з ним працювати. При цьому сам співробітник теж дізнається про результати тесту.

Незважаючи на масштаби (2000+ співробітників та 15 офісів по всьому світу) ELEKS все ж таки залишається “компанією зі Львова”. Тут дуже шанують сімейні цінності, ходять в гори та запускають спеціальні програми підтримки сімей.

“Плинність кадрів” — звичне для багатьох сфер явище. В ELEKS не без цього — людям властиво хотіти змін. Але при цьому тут вже понад 200 людей працюють у компанії 10+ років. Цього року співробітники з таким досвідом роботи в компанії почали отримувати частину статутного капіталу від естонського холдингу, до якого належить ELEKS. Ось така можливість мати свій бізнес в компанії, де ти виріс, як фахівець.

Ваша робота — це завжди робота з людьми

*конспект лекції від Іллі Чекана, Senior Project Manager в ELEKS

Насамперед ви працюєте з людьми. Насправді це стосується всіх в IT. Яким би крутим проджект-менеджером, девелопером ви не були, ключове — людські цінності, комунікація та повага. Є багато випадків, коли для крутого розробника потрібна ще “людина-перехідник”. Але не на всіх проектах можна собі таке дозволити.

Тим, хто працює з командою, раджу книгу тренера Філа Джексона “11 кілець”. Це його спогади про те, як працювати з талановитими людьми. У книзі показано одне зі складних завдань менеджера: пояснити, що не всі можуть бути суперзірками — хтось має бути підтримкою. Тому що в результаті перемагає чи програє команда, а не суперстар.

Головна задача проджект-менеджера

Ваше завдання — вирішувати будь-які проблеми вашої команди та вашого проекту. Необов’язково своїми руками, своїми грошима, але ви повинні їх вирішити. Тут раджу книгу “Людський фактор” Тома Демарко. У ній він розповів історію про менеджера, яка принесла тарілку супу розробнику, що постійно овертаймив. І коли він спитав навіщо, вона відповіла: “Це і є моя робота”. Тому дійсно, іноді завдання менеджера — це “зганяти за піцею”.

Не бійтеся проактивно лізти та вирішувати чужі проблеми. Це:

а) покаже вашій команді, що ви за неї,

б) дасть певний авторитет,

в) покаже, що найкращий спосіб вирішити питання – почати його вирішувати.

Гарні інструменти для проджект-менеджера: 

Excel та Jira. Маючи комбінацію цих програм, можна зробити абсолютно все. Ви ще й таски у Jira вмієте автоматизувати? Просто вогонь.

Ретроспективи — найкращий інструмент роботи з командою. Вони дають розуміння, що ви всі маєте спільне бачення ситуації. Як цілей, так і проблем. Для команди це дає розуміння, що їх чують, бачать, що їхні проблеми хочуть вирішити.

Часто про ретроспективи забувають, переносять, але це робити не варто. Призначте чіткі дати, час і дотримуйтесь цього графіка. І пам’ятайте, що найбільша помилка — лише виносити поінти на ретроспетиві, нічого не вирішуючи при цьому. Тоді цей інструмент марний.

Кайдзен — філософія маленьких акуратних змін. Суть її така: “давайте те, що нас не влаштовує, спробуємо трохи змінити в інший бік. А якщо не приживеться — нам не так далеко відкочуватися”. Таким чином команда привчається до постійного, ненасильницького процесу змін і залишається в своєрідній зоні комфорту.

Постановка цілей за SMART-ом. Це передбачає, що ви завжди чітко проговорите умови, межі, терміни та інше. Уникайте непорозуміння.

Робота із плануванням. Добре освоїти якийсь тул для планування. Бо якщо ви на проекті вперше побачите MS Project, і вам потрібно буде зробити діаграму Ганта — це проблема. Там дуже багато підводного каміння. Вивчіть цей, або оберітьь інший подібний інструмент (Lucidchart, Aha!, Gantter, Google Sheets, та й той самий Visio).

Чи потрібні сертифікати? Не розумію, коли новачки, які нещодавно закінчили курси, йдуть отримувати PMP. Там їм просто дають вагон теорії, з яким незрозуміло, що взагалі робити. Для PMP потрібен досвід, потрібно розуміти, що ви звідти візьмете, а що ні.

Але сертифікація SCRUM Master може бути корисною. Бо коли справді розумієш у скрамі, зростає кількість проектів, які можеш взяти. Є замовники, які вимагають саме сертифікацію скрам-майстра.

5 помилок проджект-менеджера

1. Я завтра напишу. Найкращий момент — це зараз. Навіть для поганих новин.

Хороший менеджер цінується за кількістю успішних проектів. Він цінується за кількість вирішених факапів. І немає сенсу зволікати з поганими новинами. Чудеса трапляються рідко.

2. Подумати, що хтось подумав. Люди не дурні, вони просто думають про інше та по-іншому.

3. Грати ва-банк. Якщо є ризики, не мовчіть про них. 

4. Джентельменська угода. На жаль, вона не працює. Тому все прописуйте.

5. Не спілкуватися з командою. Немає нічого гіршого за команду, яка проти свого ж менеджера.

Цікавтесь та розумійте, що роблять ці люди. Розібратися в концептуальних принципах розробки нескладно, проте коли ви їх зрозумієте — станете “своїм”.

Люди хочуть відчувати, що вони потрібні, важливі, захищені. Тому команда завжди на першому місці.

Немає кращого способу вивчити мову програмування, ніж писати код

*конспект лекції від Тараса Дацюка, Middle Software Developer в ELEKS

Чому зараз так модно вивчати Python? Ця мова вважається нескладною, і до того ж на ній можна швидко програмувати. Python спонсорують великі компанії, наприклад, Google та Microsoft. Він має зрілу та розвинену спільноту, сотні бібліотек та фреймворків. Це означає, що якщо у вас виникла проблема — 99%, що ви не одні з нею стикались, і 95%, що для цього вже написана якась тулза.

Широко використовується у хмарних обчислюваннях. Наприклад, досить популярна платформа Snowflake нещодавно зробила нативну підтримку для Python, і великі компанії тепер скидають туди свої дані.

В науці Python почали використовувати вже відколи його започаткували. Адже це мова з високою точністю. Тому в цій сфері й досі користується популярністю.

І звісно ж, Python популярний у процесах автоматизації. Зараз можна будь-який скрипт написати на Python. Тому цю мову вивчають спеціалісти різних сфер, аби автоматизувати робочі процеси (наприклад, читання пошти, відправку листів тощо).

Де ще використовують Python?

  • наука про дані (Data Science)
  • машинне навчання
  • веб-розробка
  • навчання інформатики
  • Computer Vision та обробка зображень
  • розробка ігор
  • біологія та біоінформатика
  • медицина та фармакологія
  • астрономія
  • робототехніка, бізнес, автопілот, метеорологія

Як проходять співбесіди для Python-розробників на початковому рівні?

Коли йдете на співбесіду з позиції Trainee/Junior, будьте готові, що буде багато питань з теорії. У вас ще не так багато досвіду, тому на інтерв’ю захочуть перевірити, як добре ви розбираєтесь в базі. Наприклад, в основах програмування, декораторах, списках, кортежах, словниках і так далі.

Бувають співбесіди всього на півгодини. Це коли ви одразу розумієте, що вам не цікаво з компанією, а компанії з вами. Бувають співбесіди на півтори-дві години, але це вже стосується більш складного рівня вакансії. 

Коли ви подаєтесь на позицію джуніор або трейні, роботодавець готовий до того, що у вас небагато практики. Але ваші знання теорії дають гарантії, що ви впораєтесь. До того ж є випробовувальний термін. Найголовніша мета для компанії в цей час — виявити, чи людині взагалі цікаво програмувати

Важливе вміння мислити. На співбесіді вам можуть запропонувати задачу, де немає правильної відповіді. Все це для того, щоб зрозуміти, чи ви готові думати та шукати рішення.

Як краще зрозуміти логіку мови Python?

Немає кращого способу зрозуміти мову програмування, ніж писати нею. Практикуватись можна на цих ресурсах:

Наприклад, виконуєте задачу на Advent of Code, а потім шукаєте на Reddit, як її вирішили інші. Так можна проаналізувати, де ви знайшли краще рішення, а де можна було зробити інакше. Хтось розглядає це як використання підказок, але, як на мене, аналіз іншого досвіду теж корисний.

Та остання, але не менш важлива порада: вчіть англійську. Як мінімум, на той рівень, щоб читати документацію.