Сертифікація Project Management Professional (PMP): кому і коли вона потрібна

Сертифікація Project Management Professional (PMP): кому і коли вона потрібна

Сертифікація Project Management Professional все більш популярна серед проджект-менеджерів з різних сфер. Професіонали, чий день і так завантажений «від і до», заради отримання PMP готові на кілька місяців не просто ускладнити собі графік, але й вкласти час, гроші та багато праці. Все тому, що це не просто ще один сертифікат. Це вихід у топ професії, можливість працювати на світовому рівні та відкривати нові горизонти для розвитку.

Але РМР потрібна не всім і не на всіх проєктах. Не кожен фахівець має достатньо досвіду, щоб його отримати. Катерина Камінська, Senior Technical Program Manager в Ring (Amazon), PMP, допомагає розібратися, чи потрібна вам сертифікація такого рівня та які ресурси потрібні для її отримання.

Зміст

Чим цінний сертифікат PMP?

Проджект-менеджмент – молода професія. Вона виникла у 60-х роках, і довгий час у ній творився повний хаос. Project Management Institute зібрав та структурував усі знання, накопичені у сфері, визначив єдині стандарти управління проєктами. Його сертифікат – Project Management Professional – говорить про те, що ви добре знаєтеся на стандартах та кращих практиках. Погодьтеся, звучить добре. Одна абревіатура замість кількох абзаців у резюме.

У чому ще плюси сертифікату?

 • піднімає рівень зарплати на 20% вище за середню по ринку;
 • міжнародний документ, що підтверджує кваліфікацію та експертність;
 • дає можливість претендувати на посади у закордонних компаніях.

Сертифікат знають у всьому світі. Перегляньте вакансії на DOU, зайдіть на Glassdoor або будь-який міжнародний сайт з пошуку роботи в IT, і ви побачите, як часто у побажаннях або навіть вимогах значиться РМР. Тож якщо ви думаєте працювати за кордоном, слід активно діяти в напрямку отримання сертифіката.

Сертифікуватися на РМР непросто навіть для досвідченого проджекта, адже йдеться про знання набагато більші, ніж практика одного фахівця. Підготовка до іспитів серйозна та трудомістка: лекції, робота з тренером, самостійне вивчення. Тому потрібно спочатку добре розуміти, навіщо ви вкладаєте стільки зусиль.

Коли потрібен PMP?

Багато проджектів проходять сертифікацію навіть не заради самого сертифікату, а задля підготовчого навчання. Їхня мета — систематизувати знання, зібрані за роки у професії, сформувати для себе певну схему роботи, щоб не доводилося на кожному новому проєкті починати все з нуля. А підготовка до екзамену дозволяє це зробити повною мірою. Компанії нерідко допомагають співробітникам оплатити навчання та сертифікацію, адже кваліфікація проджектів становить для них прямий інтерес.

Сертифіковані спеціалісти заробляють на 20% більше своїх колег. PMI опитав членів спільноти, і статистика показала, що РМР дійсно заробляють більше. Зрозуміло, що зарплата не зростає автоматично. Найчастіше власники сертифікатів або самі ініціюють розмову про підвищення, або шукають роботу з вищою оплатою. Але факт залишається фактом: з сертифікатом РМР ви можете сміливо претендувати на більше.

Сертифікат РМР можна використовувати в різних сферах. Не тільки в IT, а й у медичних компаніях, будівельних проєктах, продажах тощо.

Якщо РМР ви отримали, працюючи в IT, а потім перейшли до іншої сфери, Ви все одно говоритимете з колегами однією мовою, зможете спокійно відстоювати свою позицію. У вас буде фреймворк, якийсь покроковий каркас, до якого ви зможете вже застосовувати специфіку конкретного проєкту чи клієнта. Вам не потрібно буде щоразу ламати голову: що мені робити на цьому етапі? А це зменшить тривожність від думок, що ви ведете проєкт кудись не туди.

Загалом для того, щоб бути допущеним до іспиту PMP, потрібно пройти 4 кроки: подати заявку, пройти аудит, отримати підтвердження та оплатити. Етап аудиту полягає в тому, що PMI може запросити у вас інформацію, щоб підтвердити ваш досвід та знання. Це може бути диплом, сертифікат, контакти особи, яка може підтвердити вашу експертність. На складання іспиту у вас буде один рік з моменту схвалення заявки.

Кроки для реєстрації на проходження PMP

Чи потрібен сертифікат PMP новачку?

Для людини, яка тільки розпочала свій шлях, навчання формату PMP буде скоріше баластом. Адже при підготовці до іспиту вам дадуть море теорії, з якою ви навіть не знатимете, як поводитися. І якщо досвідченому фахівцеві це допоможе розкласти все по поличках, зібрати пазл зі свого досвіду, то новачкові він просто ускладнить життя. Тому добре зважте всі за і проти.


Для проджект-менеджерів початківців у нас є курс IT Project Management. Він допоможе систематизувати знання, заповнити прогалини та навчитися новим інструментам. Тільки актуальні знання, багато практики та фідбек від досвідченого проджект-менеджера.  


Що потрібно, аби подати заявку на сертифікацію Project Management Professional?

1. Досвід

Є два варіанти вимог до кандидата. Перший варіант:

 • середня освіта (середня школа чи її еквівалент);
 • понад 5 років досвіду управління проєктами, зокрема мінімум 7,5 тис. годин на позиції керівника;
 • 35 контактних годин формального навчання проєктного менеджменту.

Другий варіант:

 • вища освіта;
 • понад 3 роки досвіду управління проєктом, у тому числі 4,5 тис. годин на позиції керівника;
 • 35 годин контактного формального навчання проєктного менеджменту.

«Досвід управління проєктом» не передбачає, що ви повинні обов’язково працювали у сфері IT, або що ваша посада обов’язково називалась «Проджект-менеджер». Якщо ваш фактичний досвід у будь-якій організації передбачав управління проєктом, ви можете представити його у своїй заявці.

2. Час

У середньому на підготовку до іспиту йде три місяці. У такому режимі доведеться працювати систематично, але без критичних перевантажень. Я свого часу підготувалася за півтора місяця, але це був екстремальний досвід: вранці, ввечері, у вихідні, навіть уві сні — я тільки й робила, що вивчала PMBOK® (The Project Management Body of Knowledge — звід знань з управління проєктами, книга об’ємом близько 900 сторінок, по якій ви складатимете іспит). Краще так не робити, а дати собі час на підготовку у спокійному темпі. 

3. Гроші

PMP Exam fee. Плата за складання іспиту – близько $500.

Курс із підготовки до сертифікації. Сума залежить від обраного курсу. Без документа, що підтверджує, що ви прослухали підготовчий курс та знаєте основи, ви не зможете подати заявку на сертифікацію РМР.

PMI Membership. Членство у спільноті Інституту Управління Проектами – $150. Membership купувати не обов’язково, але з ним ви отримуєте певні привілеї. Наприклад, знижку на складання і перескладання іспиту, можливість безкоштовно завантажити PMBOK® та інші.

Про PMBOK®

Що включає книга?

Книга об’ємом близько 900 сторінок поділена на три основні частини:

 • посібник з управління проєктами;
 • стандарти управління проєктами;
 • довідкова інформація: додатки, глосарій, покажчики.

PMBOK® регулярно доповнюється та вдосконалюється, тому шукайте актуальне видання.

Де придбати PMBOK®?

Придбати PMBOK® можна або в магазині PMI, або на E-bay. Члени спільноти РМІ можуть скачати її безкоштовно різними мовами — це одна з переваг, заради яких є сенс купувати PMI Membership. Але передати комусь свою електронну версію книги не можна. За таке можна навіть втратити членство в спільноті.

Що читати, крім PMBOK®?

Якщо мова PMBOK® здається вам надто складною, можете знайти книгу «PMP Exam Prep» авторства Рити Малках. Це свого роду гайд по PMBOK®, написаний більш простою мовою і з більш спрощеною структурою. Я не рекомендувала б займатися тільки за книгою Рити, першоджерело потрібно вивчити обов’язково. Але, якщо поєднати PMBOK® і PMP Exam Prep, результат буде чудовий.

Книги для підготовки до PMP

Про сам іспит                                     

З чого складається тестування?

У сертифікаційному тесті 200 запитань. Побудовані вони дуже хитро, часто зустрічаються «гачки», які заплутують, на перший погляд, очевидне питання. Наприклад, вам дається перелік дій для певної ситуації, і ви поспішайте вибрати з них правильне. А питання звучить насправді: «Чого НЕ потрібно робити з перерахованих варіантів?».

Більшість тестових завдань – ситуативні. Наприклад: «Ви будуєте міст, умови такі. Сталося те й те. Ваші дії?». Якщо подібна ситуація була у вас на практиці або ви вивчали її в PMBOK®, вам набагато легше буде зорієнтуватися та дати відповідь.

Скільки балів потрібно набрати?

Багатьох хвилює питання, скільки балів потрібно набрати на тестуванні. Існує навіть легенда, що необхідно дати 61% правильних відповідей, щоб пройти тест успішно. Насправді кандидати не бачать скільки балів «важить» кожне окреме питання, ні скільки всього балів вони набрали за тестування. Видно лише результат: ви досягли target level або перевищили його.

Як довго сертифікат PMP буде актуальним?

Статус РМР-фахівця та номер сертифіката, який його підтверджує, ви отримаєте того ж дня, коли складете іспит. Сам сертифікат пришлють вам приблизно за місяць. Щоб сертифікат залишався дійсним, вам потрібно продовжувати навчатися та працювати над собою, заробляючи PDU або контактні години.

PDU нараховуються, коли ви навчаєтесь самостійно, навчаєте інших людей, виступаєте на тематичних івентах, читаєте книги, дивитесь лекції та вносите інформацію про це в своєму особистому кабінеті. Якщо цього не робити, через три роки ваш сертифікат втратить актуальність і доведеться складати іспит знову. 

Також радимо почитати: