
Люди часто обирають проджект-менеджмент своєю першою професією. Проте у галузі є й чимало “світчерів”: людей з продажів, Human Resources, бізнесу та інших сфер. Це той випадок, коли релевантний досвід дійсно може зіграти на руку для здобуття нової спеціальності. Про те, як пройти співбесіду, знайти першу роботу та стати успішним менеджером IT-проєктів, розповів Андрій Мартинюк — Program Manager компанії Luxoft (DXC).
Я поділив проджект-менеджерів на три типи: в залежності від специфіки роботи та обов’язків. Та для початку треба сказати, що таке «вузькоспрямоване» розділення характерне лише для великих компаній. У стартапах та невеликих проєктах менеджер може виконувати одночасно декілька обов’язків: від наймання персоналу до тестування продуктів.
Хто вони? Це — класичні керівники. Їм не обов’язково треба розбиратися у мовах програмування чи знати технологічні нюанси. Нетехнічний project manager — це спеціаліст, який допомагає з найманням та утриманням персоналу, налагодженням процесів, мотивацією у команді. Ще до його обов’язків відноситься комунікація з замовником, презентації, звітування.
Для кого ця професія? Працювати у цьому напрямку зможе будь-хто з релевантним досвідом у сфері управління (навіть якщо це було не IT). Досвід найму, продажів, переговорів, презентацій, вирішення конфліктів, ескалації та пресейлів теж підходить. Для цього напрямку існує стартова сходинка: асистент проджект-менеджера. Попрацювавши на цьому рівні приблизно рік, можна стати повноцінним «проджектом».
Навіщо проджект-менеджеру займатися найманням персоналу, якщо для цього є HR?
Все правильно, HR теж займається відбором кандидатів, але команду зазвичай формує саме проджект-менеджер: він прекрасно розбирається у проєкті та його вимогах. Тож він як ніхто інший знає, які спеціалісти потрібні, який бюджет та тонкощі проєкту.
Найближчий курс за напрямом: IT Project Management
Хто вони? Це спеціалісти, які добре розбираються в продукті, глибинно знають галузь, ринок, конкурентів тощо. Найчастіше це продакт-менеджери, бізнес-аналітики, або QA того ж проєкту: вони мають досвід роботи з вимогами, досконало вивчили продукт та його функціонал.
Для кого ця професія? Така зміна спеціалізації підійде продакт-менеджерам, бізнес-аналітикам, QA спеціалістам, технічним райтерам.
Хто вони? Спеціалісти, глибоко занурені у технічні процеси. Вони володіють відповідними компетенціями у сфері розробки, тож можуть координувати роботу на рівні тімлідів. Знаються на SDLC, основах програмування, DevOps практиках, QA чи L1-L3 support.
Для кого ця професія? Зазвичай це колишні розробники, досвідчені тестувальники, які з часом отримують додаткові менеджерські функції та стають тімлідами. Зрештою вони можуть розглядати повноцінний перехід на позицію ПМ-а.
Проджект-менеджер для 1-2 проєктів:
Проджект-менеджер для команди:
Scrum Master для 1-2 команд:
Delivery / Account manager для одного клієнта:
Програмний менеджер для портфоліо:
Agile Coach для компанії:
Niche PM (наприклад для Banch компанії):
Якісно оформлене резюме — це перший крок до співбесіди. Людині, яка займається перевіркою резюме, вистачає 5-10 секунд, щоб зробити висновки про кандидата. Якісне нейтральне оформлення та відсутність граматичних помилок у тексті будуть перевагами: вони допоможуть швидше зчитати основну інформацію.
Що ще варто зробити:
Я проводжу десь по чотири співбесіди на день і часто натикаюся на кандидатів, які роблять одні й ті ж самі помилки. Наприклад, недолуге фото: занадто нестандартне або смішне, неофіційне. Краще оберіть класичну світлину, до якої точно не буде питань. І ще одна порада з власного досвіду: під час онлайн-співбесіди ніколи не гугліть відповіді. Інтерв’юер одразу це помітить.
Для початку раджу йти в невелику українську компанію, яка робить сайти або мобільні застосунки. Зазвичай туди можна потрапити навіть без сильної англійської мови. Проджект-менеджери у таких організаціях поєднують безліч функцій, тому це гарний старт для освоєння навичок та знайомства з процесами.
Можна спробувати податися на інтерн-програми. Це коли ви поєднуєте навчання з практикою, складаєте іспити, і якщо все вдається — компанія бере вас на роль джуніора.
Як зацікавити роботодавця, якщо у мене немає відповідних навичок?
Якщо у вас немає досвіду — приготуйтеся працювати майже без оплати (приблизно перших три місяці) або за мінімально можливу зарплатню. Не вдається отримати роботу проджект-менеджера? Спробуйте стартувати з позицій тестувальника або асистента.
Адаптуйте власний досвід під важливі для менеджера скіли. Приклади того, який досвід можна перетворити на гарний рядок в резюме проджект-менеджера:
Щодо англійської — вона потрібна без сумнівів. Найефективніше вчити її з приватним викладачем, який готуватиме вас саме до специфіки спілкування проджект-менеджера.
А тепер поговоримо безпосередньо про співбесіду:
На завершення інтерв’ю подякуйте співрозмовнику та попросіть надіслати вам письмовий фідбек. Якщо вам відмовлять, попросіть розповісти прямо — яких помилок ви припустилися. Це потрібно, щоб виправити їх перед наступними інтерв’ю.
З першого дня роботи узгодьте свої повноваження. Проговоріть з керівництвом, чого саме від вас очікують, а які напрямки не входять до вашої компетенції.
Визначте вашу зону впливу: які напрями та спеціалісти вам підпорядковуються.
Спілкуйтесь з розробниками, щоб розуміти технічну частину. Занурюйтесь в процес, вивчайте продукт, навчайтесь нового у досвідчених колег або за допомогою зовнішніх джерел.
Будьте ініціативні завжди. Але проявивши ініціативу, виконуйте обіцянки. Робіть трохи більше, ніж від вас очікують.
Дуже важливо: уникайте пліток і критики колег та керівництва «позаочі».
Це пункт логічно доповнює попередній. Вам потрібно постійно розвиватися. Саме тому:
І не забувайте оновлювати своє резюме новими навичками, курсами та сертифікатами.
Розвиватися та бажати більшого — це нормально. Проте уникайте частих змін проєктів. Річ у тому, що повне занурення в один проєкт не може тривати менш як три місяці. А в деяких випадках знадобиться рік чи навіть більше. Якщо ж спеціаліст змінює компанію за компанією, він отримує неофіційний статус «джоб-джампера». А їх ніхто не любить.
Проте не засиджуйтесь на місці якщо у вас немає професійного розвитку: або просіть розширення задач, або шукайте нове робоче місце.
Ким може стати проджект-менеджер, якщо захоче змінити напрямок?
Проте варто розуміти: кожна кардинальна зміна професії пов’язана з необхідністю починати все спочатку. І цілком вірогідно, що ваша зарплатня буде нижчою, ніж на попередній роботі. Треба готуватися до цього, бути терплячим і систематично розвиватися: у вас все попереду.
Також радимо почитати: